Co roku należy rozliczać się z urzędem skarbowym. Sprawdź jak zrobić to sprawnie i bezproblemowo

Każda osoba pracująca na podstawie umowy o pracę dostaje co miesiąc wypłatę na podstawie wystawianej przez pracodawcę listy płac. Jej przygotowaniem zajmuje się zwykle kadrowa lub księgowa, przy czym lista ta zawiera wszystkie niezbędne do pobrania składki na ubezpieczenia, a także zaliczkę na podatek.

Zaliczkę pobiera się z góry więc może się zdarzyć, że pod koniec roku pracownik miał pobierane więcej

zobacz więcej

Autor: Abdulla Al Muhairi
Źródło: http://www.flickr.com

pieniędzy niż należy, ale w tym przypadku może liczyć na ewentualny zwrot z chwilą kiedy będzie się rozliczać z US. Każdego roku do 30 kwietnia każda osoba fizyczna posiadająca dochody czy to w formie wypłaty czy renty, czy też z innych tytułów musi rozliczyć swój pit. Pracodawca czy też inny płatnik składek wysyła pracownikowi, czy też odbiorcy pieniędzy na początku roku pit, na podstawie którego ten drugi może rozliczyć się z fiskusem.

Jeżeli chcesz poszerzyć swą znajomość rzeczy z wybrany temat, to namawiam do mojej witryny. Trzeba wejść w moje hiperłącze (https://www.workservice.pl/praca/kasjer/gdansk/) i już.

Rozliczenie nie jest skomplikowane o ile dostajemy stałą wypłatę co miesiąc i to z jednego źródła dochodów. Nierzadko jednak sprawa jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, do tego z umowy o dzieło bądź doliczamy zasiłek (zobacz kuroniówka) czy naukowe stypendium. Niekiedy też otrzymujemy nagrody, które także należy uwzględnić w PIT, albo pobieramy dodatkowo rentę. w takim przypadku, aby bezproblemowo rozliczyć się warto sięgnąć po odpowiedni program, który spokojnie pobierzemy z internetu.

Jeżeli chodzi o pit program do pobrania wyszukamy nie tylko na stronie Urzędu Skarbowego, ale także na wielu innych portalach poświęconych tematyce finansowej czy społecznej. Korzystanie z takiego programu jest niezwykle wygodne, ponieważ wystarczy tylko wprowadzić wymagane informacje w zaznaczone miejsca, natomiast program samoczynnie wyliczy wymagany podatek. Jeśli zatem poprawnie uzupełnimy wszystkie dane w rozliczeniu nie powinno być błędów. Gdyby natomiast coś poszło nie tak i wymagana będzie korekta, także przy pomocy takiego programu możliwe jest jej dokonanie.

Wysłanie PIT drogą internetową jest nie tylko łatwiejszym, ale i szybszym sposobem na zrealizowanie tego obowiązku (jest to również opcja aby odpisać darowiznę na OPP – Dodatkowo szybciej otrzymujemy należny zwrot, ponieważ urząd także może w ten sposób dokonać szybszego rozliczenia z nami. Dlatego warto rozliczać się z użyciem dedykowanych programów do pobrania, które są bezpłatne.