Jak ważnym jest prawidłowe odżywianie Twojego czworonoga

Prawda jest taka, że nie istnieje jedyny słuszny system żywienia, który sprawdzi się u każdego zwierzaka. Tak samo jak u ludzi – jednym sprzyja jedzenie mięsa, pozostałym dieta wegańska, a jeszcze innym stronienie od mleka.

Kot, zwierzęta domoiwe

Autor: wrhoanaz
Źródło: http://www.sxc.hu
Fundamentalnymi elementami pożywnymi są proteiny, węglowodany, tłuszcze oraz mikroelementy, makroelementy oraz witaminy. To, czy źródłem węglowodanów będzie dopiero co uwarzony ryż czy może orkisz w granulkach jest tematem decyzji posiadacza czworonoga, i zależy od preferencji czworonoga.

Każdy piesiu i kotek jest indywidualnym przypadkiem, i prawidłową dietę możemy dobrać na bazie obserwacji konkretnego okazu. Przesłanie ma tutaj nie jedynie jego ciężar, wiek oraz rasa, ale także skłonności do alergii oraz nietolerancji poniektórych elementów żywnościowych (dla przykładu zupełnie inaczej musimy karmić psiaka sportowego, inaczej pieska kanapowego pieszczocha a jeszcze inaczej psiaka stróżującego, jaki mieszka w kojcu). Przy wyborze sposobu karmienia powinno się wziąć także pod uwagę stan fizjologiczny psa (np. brzemienna suczka, zdrowienie po zabiegu, choroby układu pokarmowego itp.).

Z rezerwą powinno się podchodzić do rozlicznych suplementów diety i wspomagaczy. O ile w niektórych przypadkach dobrze je serwować (np. środek na stawy psom większych ras), jednak trzeba to skonsultować z weterynarzem. Prawidłowo skomponowana oraz dobrana dieta powinna zaspokajać wszystkie potrzeby psiaka. Może być to pasza – wbogacanie solą – gotowa, na przykład karmy Brit.

pies

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dorosły piesek powinien jadać raz czy dwa razy na dzień. Serwowanie paru mniejszych dawek jest polecane psinom zagrożonym skrętem żołądka, a również psom pracującym o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Musimy pamiętać żeby nie żywić czworonoga wprost przed treningiem czy podróżą. Powinna minąć co najmniej jedna godzina od skonsumowania do podjęcia aktywności. Nie powinno się także podawać posiłku wprost po wysiłku fizycznym. Stały dostęp do pożywienia nie jest wskazany. Posiłki winny być podawane w sztywnych porach, a nieskonsumowany pokarm należy zabrać po upływie 15 minut od podania. Podobny system ma wiele atutów; może zapobiec wykształceniu u pieska nawyku grymaszenia, psuciu się jedzenia i wyraźnie stawia właściciela w pozycji członka stada, który to dzieli zapasy.