Kariera prawnicza – czy jest dla ciebie?

Wiele młodych ludzi marzy o karierze prawnika i o ogromnych wynagrodzeniach. Przez ostatnie dekady powstało sporo mitów wokół tego zawodu, które nadają się na wiele artykułów.

prawo - książki

Przyjrzyjmy się jednak innej stronie medalu. Czy warto zdecydować się na tą karierę? Co z edukacją i czy ciężko przebić się na szczyt?

Dlaczego młodzi chcą zostać prawnikiem?

Pieniądze z całą pewnością grają tu ważną rolę. W najlepszych biurach adwokackich są szanse na spore zarobki, jednakże nie jest tak od od pierwszego dnia w pracy. Jak tłumaczy pan Robert, prawnik (adwokat prawo karne) oferujący porady prawne w Krakowie przede wszystkim „należy się wykazać wytrwałością i siłą przebicia, by uzyskać wymarzoną pracę”.
Poza bonusami istotny na pewno jest prestiż zawodu i pozycja w społeczeństwie. Wokół prawników jest pewna aura tajemniczości. Drogie auta, bogaci klienci, markowe garnitury. Wszystko to sprawia, że nowe osoby chcą również przystąpić do tej rzeczywistości.

Studia – droga przez mękę?

Studia są całkiem wymagające i wymagają sporo poświęcenia. To przede wszystkim nauka i czytanie wielu książek. Mówimy tu o dziesiątkach różnych prawniczych wydawnictw nie zawsze łatwych do zdobycia. Warto poszperać w księgarniach internetowych. Specjalistyczna literatura zawodowa to nie są książki które wyprzedają się natychmiast, więc można liczyć na upusty. Można sprawdzić w znanych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Trzeba wpisać tylko w wyszukiwarkę prawidłowe hasło i na pewno znajdziemy odpowiednie serwisy. Zdecydowanie najłatwiej kupić kodeks karny ale i z innymi nie będzie większych kłopotów. Przydatne mogą także okazać się znane serwisy aukcyjne.

Zazwyczaj absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już niezbędne, w szczególności kiedy postanowili się specjalizować w którejś działce prawa. W tej sytuacji kodeksy możemy kupić za grosze. Wystarczy wyszukać właściwe aukcje, wpisując chociażby „kpc„ czy „kpa”. Zwykle książki maja ślady użytkowania, czasem można rozpoznać, że ktoś uczył się pomagając sobie napojami kofeiną, lecz informacje o wszystkich takich śladach zawarte są w opisie.

Najważniejszy egzamin

Nie dość że jest masa nauki, to na dodatek na koniec studiów trzeba zdobyć aplikację. Jest kila rodzajów aplikacji:

adwokacka
komornicza
notarialna

Każdego roku ustalana jest data państwowego egzaminu. Po zdaniu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za niskie pieniądze. Ale warto. Można wpisać by przekonać się, że mądrze jest się wyspecjalizować w konkretnych obszarach.

Jak widać, nie jest to najłatwiejszy wybór. Jednakże sporo osób decyduje się na taką karierę z powołania, a nie tylko dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak radca prawny, komornik, syndyk dają możliwość ciekawej pracy i pomagania ludziom.