W jaki sposób wypełnić PIT-37 – instrukcja

Deklaracja PIT 37 jest najbardziej popularną deklaracją podatkową składaną w zwykłych wypadkach, gdy pracownik, zleceniobiorca albo rencista rozlicza swe jedyne źródła przychodów rocznych.
Ta deklaracja nie będzie dla Ciebie, kiedy rozliczasz pozarolniczą działalność gospodarczą czy też działy specjalne produkcji rolniczej.

program pit 2016 online

Autor: Billie Ward
Źródło: http://www.flickr.com
W nich sam jesteś odpowiedzialny za wyliczenie jak też zapłatę zaległego podatku dochodowego. Gdy pozyskujesz zyski opodatkowane podług skali zarówno za pośrednictwem płatnika (dla przykładu umowa o pracę), jak też bez pośrednictwa płatnika (na przykład wyprzedajesz prywatnie meble na serwisie aukcyjnym), wówczas nie wybierzesz owej deklaracji. Zeznanie dotyczy osób, jakie do swoich przychodów nie doliczają przychodów małoletnich dzieci. Doliczenie następować może zarówno przy opodatkowaniu indywidualnym, przy wspólnym rozliczeniu, jak też rozliczeniu jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Czy odnośnie omawianej tematyki masz więcej pytań? Jeśli tak, kliknij ten link – to nie powinno za nic umknąć Twojej uwadze!

Doliczać nie należy jednak dochodów małoletnich z pracy, stypendiów oraz przychodów z rzeczy oddanych im do swobodnego użytku. Wtedy nadal możesz się opodatkować w PIT (zobacz pit 2020 program darmowy) 37, natomiast małoletni złoży własną deklarację, którą sygnować powinien jego rodziciel albo opiekun.

Deklaracja dotyczy osób, jakie nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych. Jeśli doliczeniu podlegają straty – wypełnić trzeba inną deklarację. PIT-37 można wypełnić natomiast za rok, w jakim wykazano stratę, czyli podatnik miast zarobić – stracił. Zeznanie tyczy się małżonków rozliczających się wspólnie, jeżeli oboje spełniają warunki do złożenia PIT-37. Omyłką będzie składanie wspólnie zeznań PIT-37, w wypadku gdy w roku, za który składa się rozliczenie, doszło do zawarcia małżeństwa albo do rozwiązania wspólności majątkowej.

Mąż i żona rozliczają się wówczas na własną rękę, każde z nich na deklaracji, która jest dla niego stosowną. Miej na uwadze, że odliczenia, jakie przewiduje ustawa o PIT, tyczą się odrębnie każdego z partnerów. Program pit 2016 online z pomocą którego łatwo się rozliczysz, jest dostępny w necie.