O jakich rzeczach trzeba pamiętać biorąc do domu jakieś zwierzę, co będzie do tego konieczne.

Trzymanie w domu zwierzaka będzie się wiązać z wzięciem za niego odpowiedzialności. Niestety niektóre osoby o tym zapominają, traktując kota czy psa jak jedną z zabawek, którą można po prostu wyrzucić gdy już nie będzie potrzebna. I wiele razy można zobaczyć rezultaty takich decyzji w postaci błąkających się kotów, psów czy innych różnych zwierząt.

Buda dla psa

Autor: Dan Harrelson
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też zanim ktoś się zdecyduje na przygarnięcie jakiegokolwiek zwierzęcia, jeżeli nawet będzie to najzwyklejszy chomik, to musi pamiętać o tym, że każde zwierzę potrzebować będzie pewnych sprzętów, pożywienia i chwili opieki. Zwłaszcza na początku wiąże się to z pewną ilością wydatków, szczęśliwie większość przedmiotów kupuje się raz i później długo one służą.

Rzecz jasna pod warunkiem że kupi się je dobre jakościowo, solidne i wytrzymałe – klatki dla gryzoni. Może się oczywiście zdarzyć, że w pewnej chwili zwierzę może z niektórych rzeczy po prostu wyrosnąć, na przykład szelki dla psa zakupione wtedy, gdy był on młody mogą mu nie wystarczyć na resztę życia i jeżeli trochę podrośnie konieczne będzie kupienie kolejnych.

Jedną z najbardziej istotnych rzeczy przy trzymaniu w domu zwierzęcia jest zapewnienie mu miejsca, w którym będzie na przebywał na co dzień. W licznych przypadkach nie ma potrzeby kupowania nic specjalnego, gdyż zwierzak sam sobie wybierze swoje ulubione. Tak sytuacja wygląda na przykład w przypadku kotów i psów trzymanych w mieszkaniu, nie potrzebują one specjalnych klatek, gdyż i tak chodzą tam gdzie chcą. Do zakupu co najwyżej będzie kuweta dla kota, w jakiej będzie on załatwiał swoje potrzeby. Jednak jeżeli taki zwierzak przebywał będzie na zewnątrz, to przyda mu się ciepły domek, i wtedy zakupienie odpowiedniej budy dla psa będzie konieczne – budy dla psów.

Za to przy różnego rodzaju ptakach i gryzoniach będzie jednak trzeba pomyśleć o tym, żeby mogły gdzieś mieszkać. Pamiętać trzeba przy tym, żeby kupować wyposażenie odpowiednie do gatunku zwierzaka, na przykład klatki dla szczura mogą się nadawać dla mniejszych zwierzątek, ale za to dla myszy czy chomika może być dla szczura niego zbyt ciasna.