Jak przekazać 1% podatku na rzecz organizacji opp

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Obecnie stale mówi się o konieczności przekazywania 1% podatku na rzecz różnego typu instytucji czy fundacji. Wciąż jednak świadomość tego, jaki jest przebieg tego procesu, a w szczególności jak nieskomplikowane jest jego przeprowadzenie, jest niezadowalająca.

Wypełniana corocznie przez obywateli deklaracja rozliczeniowa z dochodów (w odniesieniu do osób fizycznych) jest pretekstem do przeznaczenia środków na wybrany cel. Od roku 2003, kiedy to taka szansa zaistniała, liczba osób, które oddały swój 1% dla opp stale rośnie.

Ludzie chcący podarować 1 procent mogą znaleźć dodatkowe informacje w tym temacie – np. na portalu FundacjaOrganizacjeZ tematem związane jest bezpośrednio pojęcie „organizacje pożytku publicznego|opp”. Jest to termin który pojawił się w roku 2004 wraz z wejściem w życie ustawy o wolontariacie. Pod określeniem tym kryje się długa i ciągle poszerzająca się lista spółek oraz organizacji pozarządowych. Przykładowo w samym Wrocławiu funkcjonuje takich 390. Zakres ich działalności jest bardzo rozległy. Można więc przekazać swój 1 procent podatku dla drużyny sportowej, schroniska dla zwierząt czy na rzecz ofiar klęsk żywiołowych. pokaźna część to fundacje oraz organizacje charytatywne. Jednym z przywilejów przysługujących organizacjom pożytku publicznego jest możliwość niepłacenia niektórych podatków, a także zwolnienie (zobacz wypowiedzenie umowy na l4) z opłat sądowych i skarbowych.

Jak przekazać?Przekazanie 1% podatku nie sprawia obecnie dużychproblemów. Należy wypełnić właściwy formularz PIT, wpisując dane wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym jej KRS. Później wypełniony formularz dostarcza się do urzędu skarbowego lub wysyła pocztą. Poza metodą „tradycyjną” istnieje także nowocześniejsza, dostosowana do nowoczesnego użytkownika, czyli „PIT on-line”. Rozliczanie PIT 2013 powinno zakończyć się do 31 stycznia, 28 lutego lub 30 kwietnia 2014 roku, w zależności od rodzaju wypełnianego formularza. Ważne jest, by dokonać wcześniej wyboru organizacji, na rzecz której przekazuje się swój 1 procent. Po wpisaniu w wyszukiwarkę „PIT przez internet” otrzymać można bardzo wiele wyników. Zazwyczaj są to strony internetowe zawierające porady, skąd można dowiedzieć się o sposobie rozliczania przy użyciu Internetu. Wielu ludziom rozliczanie PIT sprawia kłopoty. Metoda internetowa pozwala na dokonanie tego bez wychodzenia z domu, a więc jest o wiele wygodniejsza. Przez to też przekazywanie 1% podatku staje się łatwiejsze.