Spółkę można wycenić na wiele sposobów. Poznaj najbardziej powszechne i niezawodne metody

Masz spółkę i myślisz nad tym jak ją możesz wycenić? Tak naprawdę są trzy sposoby, ażeby to zrobić, poznaj je i zdecyduj, jaki sposób będzie dla ciebie w najwyższym stopniu odpowiedni. Wycena wartości spółki to trzy różnorodne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.

rozmowa biznesowa

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Przy stosowaniu takiego podejścia rynkowa wartość kapitałów własnych jest określana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów pieniężnych, które generowane są przez spółkę przy uzgodnieniu, że nieustannie prowadzone będą działalności operacyjne. Podstawą przeprowadzenia tej wyceny jest próg na okres trzy do pięciu lat.

Inna to metoda porównawcza. Tutaj wartość rynkowa kapitałów własnych Spółki określana jest na bazie porównania wycenianego podmiotu z pozostałymi podmiotami rynku publicznego o tym samym profilu. Wycenę dokonuje się na podstawie wskaźników różnorodnego rodzaju jak P/E czyli wartość/zysk netto, P/BV – tzn. cena do wartości księgowej a także P/S to znaczy cena do przychodów netto ze sprzedaży. Te wskaźniki oddają w sposób skumulowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych zysków, moc finansową firmy, klasę kadry zarządzającej oraz kondycję i perspektywy określonej gałęzi przemysłu, w której działa firma, jej pozycje konkurencyjną etc.. Wskaźniki rynkowe są jednymi z najczęściej używanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych.

Prezentowany artykuł bardzo Cię zainteresował? To przejrzyj także odmienne pomocne opracowania, które posiadają wielce ważne informacje – wciągną Cię zupełnie.

Ostatnią metodą jest tak zwana metoda bilansowa, co znaczy wycenę aktywów netto. To oznacza, iż wartość definiuje się na podstawie majątku, ale zmniejszonego o sumę zobowiązań, jakie obciążają przedsiębiorstwo.

biznes i Internet

Autor: Steve wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu wartość może zostać uaktualniona o obecną wartość rynkową składników aktywów oraz pasywów, jakie potrzebują korekty. Korektę należy wykonać sugerując się odpowiednimi dokumentami z szacunków wartości konkretnych składników aktywów oraz pasywów dostarczonych przez Spółkę. Jak więc widać, to jaką metodę wybierzemy zależy od wielu czynników. Z pewnością przed podjęciem takiej decyzji powinniśmy skrupulatnie wszystko sprawdzić, aby zdobyć jak najbardziej do zaakceptowania i bardzo korzystną wycenę spółki. W innym wypadku możemy być nieusatysfakcjonowani, a szukanie przyczyny po fakcie może na nic się zdać. Pamiętajmy więc, by z rozwagą zabrać się do tego zagadnienia. Źródło: Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego.