W jakiej sytuacji przyda się pomoc radcy prawnego? Jaki jest zakres jego zadań? W czym jest w stanie nam pomóc tego typu osoba?

Każdemu czasem zdarzają się tego typu sytuacje w życiu, że jest zmuszony skorzystać z pomocy prawnej. Sami często nie wiemy o chodzi w zawiłych przepisach, jakie najlepiej gdyby sprawdził fachowiec. Często w takich sytuacjach wystarczy zwrócić się o pomoc do radcy prawnego. Kiedy warto z takiej pomocy skorzystać? W jakich kwestiach może być pomocna taki specjalista?

Radca prawny

radca prawny

Autor: The Orkla Group
Źródło: http://www.flickr.com

to taki profesjonalny pełnomocnik – . Zakres jego wiedzy prawniczej pozwala na reprezentowanie swoich klientów w różnych postępowaniach sądowych oraz w urzędach. Może być też pomocny gdy musimy napisać pismo sądowe takie jak pozew lub apelację. Będzie także mógł dla nas przygotować inne dokumenty choćby takie jak wzór umowy. Nie może on być jednak obrońcą gdy chodzi o sprawy karne i to jest właśnie główną różnicą między radcą prawnym a adwokatem. Następną kluczową różnicą jest to, że radca praadwokatem (zobacz kliknij po szczegóły) zostać zatrudniony na etat w firmie jak również mieć własną działalność. Natomiast prawnik nie może podejmować pracy na umowę o pracę. Z tego powodu gdy chcemy zatrudnić prawnika, jaki będzie pracował głównie dla nas, to możemy zatrudnić właśnie radcę prawnego.

prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Z pomocy radcy prawnego wskazane jest skorzystać w sytuacji kiedy mamy do czynienia z dość trudną w kwestii prawnej sprawą. (Adwokat we Wrocławiu) Niektórym zdaje się, że takie usługi są drogie, natomiast warto popatrzeć na to pod innym kątem. Często bowiem kiedy nie skorzystamy z takiej pomocy możemy ponieść o wiele większe koszty.

Rzecz w tym, że nasz polski system prawny to nie nic prostego do zrozumienia dla niezorientowanej w temacie osoby. Ktoś, kto się tym nie zajmuje normalnie może mieć duży problem by wiedzieć o co chodzi. Z tego względu warto wtedy zwrócić się o pomoc do specjalisty. A już na pewno należy z niej skorzystać kiedy składa się skargę konstytucyjną lub też musimy odpowiadać przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Zainteresowało Cię to zdanie? Jeżeli tak, to z chęcią chcemy Cię zawiadomić, że następny ciekawy wpis czeka na Ciebie na nowej stronie – zaczytuj się z radością.

By radca prawny mógł reprezentować naszą osobę w takich sytuacjach musimy wystawić konkretne pełnomocnictwo. Może to być pełnomocnictwo, rodzajowe, albo w sprawie jednego danego postępowania. To do nas należy wybór. Gdy nie zatrudniliśmy takiej osoby na etacie, to trzeba pamiętać aby zawarta została umowa dotycząca zastępstwa prawnego. W tego typu dokumencie musi być zawarty zakres obowiązków jak również wysokość wynagrodzenia. Należy takich rzeczy dopilnować.