Jakimi zaletami się cechują konsolidacyjne kredyty, dlaczego warto o nich pomyśleć aby zmniejszyć swoje zobowiązania.

Jeszcze do niedawna kredyty bankowe wcale nie były trudne do dostania. Starczyło pokazać dowód osobisty, poinformować o swoich zarobkach i można było dostać naprawdę pokaźną sumę. Lecz tego typu dostępność produktów kredytowych sprawiła także, że niektórzy zaczęli wpadać w spiralę długów.

Następny produkt można było łatwo dostać, więc się go brało, bez zastanawiania się, jak wszystko będzie spłacone. I okazywało się nagle, że tego typu kredytów, rat i debetów do pospłacania robiło się tak dużo, że coraz ciężej je było wszystkie spłacać, a raty zaczynały wynosić dużą część zarobków. Wiele osób jest również w takiej sytuacji, że brało kredyty, gdy warunki nie należały do najkorzystniejszych. W rezultacie ich pożyczki są po prostu kosztowne, gdyż mają wysoki poziom oprocentowania.

kredyt

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym z tych przypadków można pomyśleć o niezwykle wygodnym rozwiązaniu w celu zmniejszenia wysokości rat, którym jest kredyt konsolidacyjny. Tego typu kredyty cieszą się obecnie coraz większą popularnością wśród klientów, ponieważ rzeczywiście mogą pozwolić na spore zmniejszenie comiesięcznych rat. A w niejednym przypadku będą również dawać duże oszczędności w ostatecznych kosztach wszystkich zaciągniętych kredytach (zobacz pożyczka pod zastaw działki rolnej), zwłaszcza jeżeli ich zabezpieczenie będzie stanowić hipoteka.

Kredyty konsolidacyjne są popularne z kilku różnych powodów. Po pierwsze zmniejszają kwotę miesięcznych zobowiązań, niekiedy dość znacznie. Często wiązać się to będzie z wydłużeniem spłaty całości, dzięki czemu będzie można sprawniej zarządzać wydatkami na co dzień. Oprócz tego po konsolidacji do spłacania będzie jedynie jedna rata na miesiąc, a nie parę w różnych terminach. Po pierwsze łatwiej wówczas o tym pamiętać, a poza tym lepiej będzie się kontrolowało swoje wydatki. Co ważne, przy tego typu kredytach da się konsolidować rozmaite zobowiązania. Będą to więc nie tylko inne pożyczki gotówkowe i kredyty (kredyt konsolidacyjny dla firm), lecz również linie debetowe i karty kredytowe. Tym sposobem można w jednym kredycie połączyć kilka innych produktów, a wszystko zakończone tylko jedną ratą do zapłacenia. Banki oferują obecnie dwa typy kredytów konsolidacyjnych, które różnią się pomiędzy sobą maksymalnym okresem spłaty i wysokością odsetek.

Przy mniejszych kwotach klienci wybierają jednak częściej kredyt bez zabezpieczeń, za to przy wyższych zobowiązaniach do konsolidacji dużo bardziej będzie się opłacał będzie kredyt pod hipotekę nieruchomości. Przede wszystkim można będzie dostać dużo dłuższy okres kredytowania, nawet do dwudziestu pięciu lat. Dodatkowo dzięki temu, że zabezpieczenie stanowi nieruchomość, to oprocentowanie takich produktów jest sporo niższe.