W jakich sytuacjach nie trzeba rozliczać PIT-u? O jakich kwestiach musimy pamiętać?

Jak co roku, tak i obecnie do końca kwietnia każdy podatnik musi złożyć w skarbówce zeznania roczne. Ale rzeczywiście istnieją sytuacje, kiedy PIT-ów nie trzeba rozliczać.

[

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

]

Znakomita większość z nas do końca kwietnia składa tego typu zeznanie, w odmiennym przypadku grożą nam sankcje prawne. Obecnie jest to w rzeczy samej bardzo łatwe, gdyż jest internet, są więc programy takiego rodzaju jak pit (zobacz pit wypełnianie) 2015 online. To powoduje, że rozliczanie pit (polecamy program pit projekt 2019) jest szybkie i sprawne, jesteśmy w stanie tak rozliczyć różnorakie typy PIT-ów, takie jak przykładowo rozliczenie pit 37. W których sytuacjach jednakże nie musimy rozliczać pit? Są takie sytuacje. Jak w poprzednim roku nie mieliśmy żadnych przychodów, to nie jesteśmy zmuszeni składać zeznania rocznego.

Tego typu zasada jednak nie zadziała, jak jesteśmy przedsiębiorcą, który nie zdobył dochodu, ponieważ zawiesił działalność gospodarczą. W tej sytuacjipowinniśmy złożyć tak zwane “zerowe” zeznanie roczne. Jak w poprzednim roku uzyskaliśmy jedynie przychody, jak korzystaliśmy ze zwolnienia od podatku, to nie trzeba rozliczać ich w zeznaniu rocznym. Tego rodzaju przychody wymienia artykuł 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takim czymś być niektóre rodzaje odszkodowań, wygrane w kasynach lub świadczenia z opieki społecznej. Identycznie jest z przychodami z umów cywilnoprawnych do 200 zł.. Jeśli kwota należności określona w umowie o dzieło lub zlecenia, jaka jest określona z osobą niebędąca pracownikiem płatnika nie przekracza 200 złotych, to umowa opodatkowana będzie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który wynosi 18 procent.

rozliczenia, rachunki,  PIT

Źródło: pixabay.com
Takiego dochodu nie jesteśmy zmuszeni wykazywać w zeznaniu rocznym. Jeżeli więc oprócz tego nie mieliśmy w poprzednim roku żadnych pozostałych dochodów, to nie istnieje konieczność przedłożenia zeznania. Zeznania rocznego nie są zmuszeni też składać podatnicy, którym PIT-40 przygotował płatnik, przykładowo zakład pracy. Jak więc złożyliśmy płatnikowi oświadczenie PIT-12, gdzie potwierdziliśmy, iż w określonym roku nie zdobyliśmy pozostałych dochodów (poza tymi uzyskanymi u niego), zaś płatnik policzył za nas roczny PIT, to już nie musimy składać oddzielnego rocznego zeznania. To więc bardzo wygodne dla wielu osób.