Co to jest pit 11? Co uczynić, jeśli pracodawca nie dostarczy nam takiego dokumentu? Czy pomimo tego trzeba się rozliczać z urzędem?

Pit 11 to dokument, jaki powinniśmy dostać od swojego pracodawcy do końca lutego. Znajdują się na nim nasze dochody z zeszłego roku. Na tej podstawie trzeba wypełnić pit i wysyłamy do właściwego urzędu skarbowego.
Wiadomo już co zrobić z pit 11, a co jeżeli tego dokumentu pracodawca nie da nam? Niestety zdarza się też i tak.

firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem to sprawa zwykłego niedopatrzenia i szybko wszystko się wyjaśnia, gdy zgłosimy brak takiego dokumentu pracodawcy. Jednak czasami sytuacja jest taka, iż pracodawca zwyczajnie nie przesłał tego dokumentu oraz nie zamierza tego uczynić – kto wie, co zrobić z pit 11. Poza przesłaniem takich informacji do swojego pracownika, pracodawca ma obowiązek również przesłać je do właściwego urzędu. Kiedy robi to w wersji elektronicznej to w tym wypadku także ma na to czas do ostatniego dnia lutego.
Trzeba wiedzieć, że pomimo tego, iż nie dostaliśmy takiego dokumentu, to rozliczenie roczne pit trzeba zrobić. To nasz obowiązek.

Czy proponowana treść może posiadać przydatne dane? Oczywiście, że tak! Zobacz, wchodząc w link i przeanalizuj pozostałe odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Rzecz jasna powinniśmy zawiadomić urząd skarbowy o tym, że nie otrzymaliśmy tego dokumentu. Taki urząd jest w stanie zrobić kontrolę w takim miejscu i sprawdzić czy rzeczywiście pracodawca nie wypełnił swoich obowiązków -> rozliczenie roczne pit. Ma możliwość także ukarać winnego pracodawcę grzywną.

Czy spodobał Ci się opisywany tekst? Jeśli tak, to przeczytaj poza tym szczegóły w serwisie kredyty hipoteczne dla firm, ponieważ one też mogą być dla Ciebie niezwykle ciekawe.

Niestety jeżeli wciąż nie dostaniemy tego dokumentu, to nie upiecze nam się rozliczenie roczne PIT. Musimy sami obliczyć przychody i podatek, jak również dodać do deklaracji napisany przez nas dokument, jaki wyjaśni całą sytuację.

To powinno pomóc rozwikłać problem. Jedno jest pewne, nie możemy unikać obowiązkowego rozliczenia się z urzędem. Lepiej, gdy w razie jakichś nieporozumień osobiście złożymy wyjaśnienie.