Na co dobrze jestzwracać uwagę, gdy mamy własną firmę.

Prowadzenie własnej, nawet niewielkiej działalności to nie jedynie interesujące zajęcie, łączące się z realizacją własnych zainteresowań jak również marzeń. Niestety, to w rzeczywistości niemała odpowiedzialność za wszystkie działy w naszej firmie. Kiedy sami jesteśmy sobie szefem, musimy pamiętać nie wyłącznie o regularnych wypłatach dla swoich pracowników. To również cała biurokracja związana z płatnościami na ten przykład do skarbówki czy zakładu ubezpieczeń społecznych.

prowadzenie własnej firmy

Źródło: pixabay

Pozytywną stroną posiadania swojej firmy jest to, że możemy realizować swój zawodowy pomysł na życie, który bardzo często związany jest z naszymi pasjami. Jednak musimy pamiętać także o tym, że nasza działalność będzie wiązać się z odpowiednimi, wspomnianymi już wcześniej opłatami a nas, jako właścicieli niewielkiej działalności, powinny przede wszystkim zainteresować kwoty przelewane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do skarbówki. I tak na ten przykład każde wystawianie faktur VAT zdecydowanie pomocna strona jest związane z odliczeniem i wysłaniem podatku do urzędu skarbowego. Za wszelakie uchybienia w tym przypadku urząd skarbowy lubi wystawiać duże kary, przede wszystkim niestety u polskich niedużych firm, które nie mają zagranicznego kapitału, aby wynajmować adwokatów i grupy księgowych, którzy dokładnie będą wszystko kontrolowali, a w razie kontroli z urzędu skarbowego i ewentualnego mandatu dowiodą, iż to jednak kontroler się pomylił a my natomiast postępowaliśmy zgodnie z przepisami. Musimy także mieć na uwadze, że comiesięcznie mamy zus do odliczenia – bądź na bieżąco.

dokumentacja

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

To jest ważne, nie możemy zapominać o tym, żeby kiedyś nie okazało się, że nie opłacaliśmy składek a teraz mamy do spłacenia świadczenia za te wszystkie lata , dodatkowo jeszcze karne (prawnik wrocław) odsetki. Jednak zwróćmy uwagę, że te zus odliczenia przeczytać tutaj podatkowe są w ciągu pierwszych dwóch lat niskie i dopiero tak naprawdę po tym czasie musimy niestety płacić już składki w normalnej, czyli większej kwocie. Jak możemy zauważyć wszelkiego rodzaju świadczeń jak również podatków na rzecz państwa jest niemało i nie są to w ogóle łatwe kwestie. Z tego powodu warto czasem pomyśleć nad zatrudnieniem księgowego w naszej firmie albo nad zleceniem tego typu spraw księgowych firmie księgowej zewnętrznej, która fachowo i rzetelnie nam poprowadzi wszelką rachunkowość, przez co będziemy mogli spać spokojnie.