Jak skusić klienta? Poznaj kilka rad marketingowych

Bankowość to jedna z najbardziej konkurencyjnych sektorów w gospodarce. Banków jest sporo a potencjalnych klientów stała ilość. W najwyższym stopniu cenionymi klientami banków są ludzie w produkcyjnym wieku, albowiem posiadają stałe przychody jak też – przynajmniej część z klientów – zaciekawiona być może odkładaniem, zatem bardziej zaawansowanymi produktami bankowymi niż rachunek ROR.

Oszczędzający są dla banków wyjątkowo atrakcyjni bowiem to dzięki nim możliwe jest udzielanie kredytów. Bank jako instytucja musi zachowywać równowagę pomiędzy wielkością lokat a rozmiarem tak zwanej akcji kredytowej. Inaczej mówiąc każdy kredyt powinien mieć swój odpowiednik w lokacie oznaczonej na podobny okres co pożyczka. Bank zarabia na różnicy w oprocentowaniu tych dwóch produktów, dlatego nie ulega wątpliwości że banki będą zabiegały o chętnych na założenie lokaty.

oszczędzanie

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Ażeby przyciągnąć klientów wiele banków proponuje ogromnie interesujące nowe produkty finansowe. Przykładem może być tzw. lokata bezkarna, jej nazwa bierze się stąd iż zerwanie lokaty zatem wypłata środków na niej zgromadzonych nie wywołuje utraty już naliczonych procentów jak ma to miejsce w przypadku klasycznej wersji owego produktu. Lokata bezkarna jest produktem dedykowanym dla nowych klientów. Możemy ją założyć w chwili otwierania rachunku osobistego jednakże nie później aniżeli 12 miesięcy od otwarcia rachunku – . W wypadku gdy klient nie spełnia owego warunku lokata bezkarna nie może być otwarta. W zamian za to proponowany jest standardowy produkt banku. Lokata bezkarna jest produktem finansowym niezwykle atrakcyjnie oprocentowanym w porównaniu z podobnymi produktami konkurencji. Warto również wiedzieć, że lokata bezkarna (odnośnik) jest skierowana do klienta indywidualnego. To specyficzny typ klientów instytucji bankowych. Indywidualny klient (przejdź do strony) na ogół nie rozporządza dużymi kwotami, ale nie znaczy to iż nie jest atrakcyjny dla banku. Niewielkie sumy wynagradza rozmiar tego segmentu rynku usług bankowych.

Naturalnie lokata to jeden z prostszych produktów finansowych służących odkładaniu. Klienci, jakich interesują większe zyski i zdecydowani są na większe ryzyko mogą korzystać z innych form oszczędzania, w szczególności długoterminowego (na przykład funduszy inwestycyjnych, obligacji lub dla bardzo zaawansowanych klientów przeróżnego typu produkty oparte na inwestowaniu kapitału na giełdzie).