Jak nie zepsuć charakteru domowego zwierzaka?

Uważasz, że twoje dziecko miało zawsze dziwne zainteresowania? Już w już mając kilka lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i sposoby na posiadanie pięknego ogrodu. Uważasz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą się interesować się wszystkim i choćby trwało to jedynie przez krótki czas warto umożliwić im takie próby. Ale – uwaga – pamiętajmy, że wartościowe jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, podaruj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich zachowaniu, o psich rasach, niech twoje dziecko pozna psie nawyki, niech zobaczy, że taki pies to radość, ale także, a może przede wszystkim obowiązek.

Po zapoznaniu się z treścią takiejksiążki skontroluj jego wiedzę, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim hodowcą możesz podarować mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, aby przygotować naszą pociechę do poważnej roli. Niestety, najczęściej jest tak, że rodzice kupują dziecku w ramach podarunku jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają jego namowom.

A później… Nie ma kto spędzać z psem czasu, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie dotyczy tylko psów. Jeśli dziecko pokocha ptaki, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak wspomniane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że nasza pociecha się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a potem te odruchy przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: książki o hodowli psów).

Warto posiadać dziecko mądre, oraz odpowiedzialne. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej lubiana i szanowana. W przeciwnym razie nasz szkrab może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: książki poradnikowe o roślinach i kwiatach