Czy opłaca się rozliczać deklarację pit drogą internetową

Jeśli w danym roku podatkowym otrzymałeś jakiekolwiek wynagrodzenie powinieneś rozliczyć się z fiskusem. Podstawą rozliczenia podatku jest druk, który dostaniesz od płatnika. Zazwyczaj jest to PIT – 11, który dotyczy każdego, kto pracował na przykład na umowę o dzieło. Wysłanie tego rodzaju druku należy do obowiązku każdego płatnika. Oczywiście należy także dopilnować, aby PIT – 11 dostać na czas.

Na dzień dzisiejszy wypełnienie zeznania rocznego jest bardzo łatwe, gdyż możemy to zrobić przez internet. Aby to zrobić trzeba ściągnąć gotową aplikację ze strony Ministerstwa Finansów. Program e – Deklaracje, podobnie jak papierowy formularz trzeba wypełnić w aktualnej wersji z danego roku. Złożenie zeznania na nieaktualnym formularzu to typowy błąd popełniany przez podatników. W tej sytuacji korzystanie z programu e – Deklaracje jest pewniejsze, ponieważ raz zainstalowany na komputerze program każdego roku sam się zaktualizuje.

Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło pit program, wyszukamy wiele tego typu komercyjnych aplikacji. Niektóre są szeroko rozbudowane i posiadają dużo pomocnych funkcji.

Nie ociągaj się! Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, to wejdź w link. Tam czeka na Ciebie istotna treść (https://www.sawyer.com.pl/opracowanie-strategii). Sądzimy, że w taki sposób będziemy w stanie odpowiedzieć na wszelkie Twoje wątpliwości.

Zwłaszcza pomocne są wbudowane kalkulatory, a także funkcja, dzięki której konkretny PIT wypełniamy etapami. Zamiast

Zbliżenie na kalkulator

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

urzędowych formułek program zada nam jasne pytania. Zaznaczając odpowiedzi równocześnie wypełnia właściwe rubryki w elektronicznym formularzu. Jest bardzo wygodna forma rozliczenia, którą zdecydowanie warto polecić, zwłaszcza wszystkim tym, którzy z składają zeznanie podatkowe po raz pierwszy (przeczytaj jak przekazać 1%). W ten sposób zaoszczędzimy też dużo czasu, ponieważ papierowe PITy trzeba złożyć bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem poczty. W obu przypadkach, jeśli robimy to na ostatnią chwilę, powinniśmy się liczyć z koniecznością stania w kolejce. Wysyłając zeznanie podatkowe za pośrednictwem internetu możemy to zrobić w dowolnym momencie, nie wychodząc z własnego domu.

Oczywiście tego typu metoda nadal nie jest prosta dla wszystkich. Przeważnie starsza osoby, które nie radzą sobie z obsługą komputera, preferują formularze tradycyjne. Utrudnieniem w tym wypadku będzie również brak dostępu do internetu. Stąd też na razie nieprędko internetowa forma składania zeznania podatkowego będzie powszechnie obowiązywać, chociaż każdego roku coraz więcej podatników przesyła swój PIT właśnie drogą elektroniczną. Tymczasem państwo przygotowuje już kolejną fazę cyfryzacji administracji publicznej i w przyszłym roku to urząd wstępnie wypełni za nas zenanie. Dostęp do swojego formularza uzyskamy poprzez zalogowanie się na swoim koncie podatnika.