Jak działa giełda – fundamentalne terminy, jakie pomogą nam zrozumieć zawiłości giełdowych parkietów

Giełda dla większości Polaków to pojęcie znane z filmów oraz wiadomości wieczornych bądź też ekonomicznych. Sporo więcej informacji o tym zagadnieniu pojawia się w przypadku większych kryzysów na rynkach finansowych bądź też efektownych upadków dużych firm.

nasdaq

Autor: rikkiprince
Źródło: http://www.flickr.com
sprzątanie

Źródło: sxc.hu
Aczkolwiek na co dzień większość z nas nie ma większego pojęcia o tym w jaki sposób funkcjonuje giełda i jakie ma znaczenie w współczesnym świecie.
Czy słyszeliście kiedyś takie pojęcia jak Dax, WIG albo też indeks giełdowy? To wyrażenia, jakie związane są z pojęciem giełdy papierów wartościowych o indeksie dax. Największe ośrodki finansowe, jakie mają swoje siedziby w Nowym Yorku oraz londyńskim City operują na rynku giełdowym ciężkimi do pojęcia dla normalnego człowieka kwotami. Najprościej rzecz ujmując chodzi o moment, gdy dochodzi do transakcji pomiędzy graczami, a tematem transakcji są akcje firm notowanych na giełdzie. Ogólnie rzecz biorąc, gdy jesteśmy posiadaczami akcji jakiejkolwiek firmy zostajemy jednocześnie niejako współwłaścicielami jej części. Firmy postanawiają wkroczyć na giełdę celem pozyskania środków finansowych w zamian oferując swoje udziały.
Co niezwykle interesujące, giełda papierów wartościowych to świetne źródło informacji na temat stanu rynku kapitałowego a także gospodarki giełda inwestowanie na gpw NASDAQ. To, co ma miejsce w trakcie sesji może wpływać na realne funkcjonowanie wielu ludzi.

Mieliśmy do czynienia z tym całkiem niedawno choćby na Nasdaq, czyli giełdzie papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w przypadku kryzysów finansowych oraz krachów wielkich korporacji i banków.