Szukanie pracy w Niemczech. Trzeba zadbać o bilet.

Istnieje bardzo wiele miejsc, gdzie możemy szukać pracy w Niemczech, nawet przed przyjazdem. Na dobry początek, przygotowaliśmy zestawienie wypróbowanych a także najbardziej skutecznych źródeł: Gazety jak też periodyki – propozycje pracy umieszczane są we właściwych kolumnach codziennych gazet (najsporzej w środy i w wydaniu weekendowym), w miesięcznikach w specjalnych gazetach oraz magazynach. Internet – ciągu ostatnich lat nadzwyczaj rozwinął się internetowy rynek pracy Online-Bewerbungen, oraz jest on dzisiaj najpopularniejszym sposobem poszukiwania zatrudnienia, zwłaszcza wśród ludzi młodych jak też absolwentów.

bus na trasie

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Internetowe witryny poświęcone poszukiwaniu zatrudnienia (Jobsbörsen) pozwalają na proste szukanie właściwego stanowiska wedle takich kryteriów jak region, sektor, wielkość uposażenia. Można też zostawić swoje CV, by firmy wyszukujące odpowiednio wykwalifikowanych pracowników mogły cię odnaleźć. Biura zatrudnienia (Arbeitsämter): W Niemczech jest powyżej 800 biur pracy i wszyscy obywatele WE mają prawo Adwokat Krotoszyn z nich skorzystać, jeśli chcesz poznać szczegóły odwiedź ich stronę. Biura pracy mają szeroką propozycję miejsc pracy, wgląd do nich jest darmowy (nawet gdy nie masz zezwolenia na pracę).

Większość ofert tyczy się stanowisk nie wymagających szczególnych kwalifikacji. Konkursy na lepsze stanowiska, są zwykle ogłaszane przez same przedsiębiorstwa czy agencje pracy. Eures powstał dzięki współpracy serwisów pośrednictwa pracy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby zapewnić swobodny przepływ pracowników na owym terenie. Ułatwia on nie tylko odnalezienie pracy, udziela również internetowy serwis informacyjny o warunkach pracy w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pracownicy EURES wyspecjalizowani są w praktycznych radach tyczących się środowiska pracy w państwach członkowskich, pomagają kandydatom odszukać pracę, natomiast firmom znaleźć odpowiednich pracowników. Bezpośrednie podanie – jeżeli interesuje cię praca w jakiejkolwiek wybranej jednostce, możesz tam po prostu wysłać podanie. Jest to zwyczaj całkiem często uprawiany w Niemczech (w przeciwieństwie do pozostałych państw) i warty zachodu, dlatego iż oferty te są zatrzymywane i analizowane w wypadku wolnego etatu. Można również wsiąść w bus do Niemiec po czym sprawdzić oferty dostępne na miejscu.