Do czego są wykorzystywane są odlewy?

Czy zastanawialiście się kiedyś czym zajmuje się branża odlewnicza i w jaki sposób tak naprawdę używane są różnego formatu odlewy? Pewnie nie.

Jest to odnoga przemysłu, o której nie opowiada się specjalnie często. W związku z tym wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego konstruuje się stosując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie działa obecnie już bardzo dużo różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy użyciu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się stopy metalu do płynnej postaci i to umożliwia robienie odlewów. Zależnie od procesu technologicznego da się wyróżnić przykładowo odlewy ciśnieniowe. Metal wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

W wielu zakładach stosuje się ostatnio odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda bardzo precyzyjna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo wysokiej jakości i nie potrzebują już żadnej obróbki. To oznacza, że można produkować daną część na skalę masową.

W wielu przypadkach po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu odlanego fragmentu do konkretnej temperatury. Wtedy tę temperaturę trzeba przez określony czas utrzymać, a po tym fragment powoli ochłodzić. Sposobów wyżarzania jest kilka i każda służy czemu innemu.

Gdy masz chęć dowiedzieć się czegokolwiek ciekawego, to oryginalna publikacja (https://www.eogniwa.pl/kategoria/wciagniki-lancuchowe%20LB%20Rukcug) może pomóc Ci w tym. Na takiej witrynie odnajdziesz tylko konkretne dane.

Na przykład może zmniejszyć twardość fragmentu przed dalszą obróbką.

Dobrze jest czasem zainteresować się mniej popularnymi gałęziami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz pewnie chętnie dowie się gdzie mogą przydać się odlewy i że dzięki odlewnictwu ma choćby zawiasy w drzwiach (>>ciekawa strona<<).

Źródło: Alwro S. A.