
Przygotowanie akwarium nie jest bardzo ciężkie. Dla debiutantów najlepsze będzie słodkowodne i towarzyskie.
Zobacz, jakie informacje znajdziesz po przejściu do serwisu www. Na pewno będą niezwykle wciągające i warte uwagi, co spowoduje, że często będziesz tu wracać.
Nie obowiązują w nim takie twarde reguły obsady gatunkowej roślin i rybek tak jak w akwariach środowiskowych. Pielęgnacja takiego akwarium będzie też mniej praco i czasochłonna. Hodowanie rybek w warunkach domowych nie jest zajęciem kłopotliwym ale bardzo zajmującym.
Rybki karmi się co dwa dni, a kiedy wyjeżdżamy na urlop o opiekę nad nimi możemy przecież udać się z prośbą do zaprzyjaźnionego sąsiada. Początkującym poleca się akwaria o objętości minimalnie 60 l (im mniejsze, tym gorzej utrzymać w nim balans biologiczny). Najbardziej jako akwarium słodkowodne sprawdza się 100-litrowe, ponieważ można w nim trzymać większą ilość gatunków roślinek i rybek. Zbiornik powinien mieć pokrywkę albo być nakryty szybą, to zapobiega m.in. odparowywaniu wody. Konieczne będzie także założenie oświetlenie, filtra, grzałki z termostatem. Elementy można kupić osobno albo dopełnić gotowy komplet – pojemnik z przykrywką (pod spodem znajduje się światło). Akwarium, zwłaszcza duże, musi stać na specjalnie do tego przeznaczonej komodzie lub regale. Tu zmieszczą się niezbędne akcesoria.

Punktem kluczowym dla życia biologicznego w akwarium jest oświetlenie (znajdziesz tutaj), które powinno mieć należytą wielkość i temperaturę. Oświetlenie to ważny element wyposażenia technicznego akwarium, warty przed zakupem uprzedniego zaplanowania i przemyślenia. Bardzo ważną kwestią musi być rodzaj filtra ( filtry do akwarium na: ). Od filtra zależy czy piękna aranżacja akwarium będzie w dobrej kondycji. Decydując się na jakiekolwiek zwierzątko, należy mu zapewnić właściwe warunki życia.