Kiedy pracobiorca może złożyć wniosek o urlop bezpłatny?

W każdym momencie pracownik ma prawo złożyć wniosek o ów urlop. Jednakże to od decyzji szefa zależy, czy go otrzyma .
Bezpłatny urlop, o który pracobiorca może poprosić chlebodawcę składając wniosek o urlop bezpłatny, umożliwia przerwanie realizowania pracy dla chlebodawcy bez zerwania umowy o pracę.

telefon

Źródło: www.morguefile.com
Może on być celowy w sytuacjach, w których posiadamy alternatywną pracę, np. w formie kontraktu czasowego dla drugiego chlebodawcy bądź mamy inne ważne powody, które uniemożliwiają czasowe świadczenie pracy (np. konieczność zaopiekowania się kimkolwiek z rodziny przez pewien czas).

Myślisz, że masz wątpliwości? (http://www.foliograf.pl/aktualnosci/) W takim razie śpieszymy zawiadomić Cię, że w każdej sekundzie można się z nami kontaktować. Z chęcią odpiszemy na każdą wiadomość.

Nim jednak napiszesz wniosek o urlop bezpłatny, wskazane jest dokładnie zastanowić się , co się z taką formą zaprzestania świadczenia pracy łączy. Miej na względzie, iż pracodawca nie ma obowiązku wydania zgody na ów urlop (nie musi również uzasadniać swej odmowy). Jeżeli jednak zgodzi się, musisz zatroszczyć się o to, ażeby nie było żadnych obiekcji, iż na taki urlop możesz pójść. Jeżeli na przykład pracodawca zgodzi się na to ustnie a ty nie masz żadnych świadków, którzy by to słyszeli, pracodawca może cię zwolnić dyscyplinarnie za ciężkie pogwałcenie obowiązków, jeśli przestaniesz przybywać do pracy. Dlatego zgodę chlebodawcy na taki urlop warto otrzymać pisemnie oraz mieć dowód tego, iż chlebodawca zgodził się na niego.

Zatrudniony na bezpłatnym urlopie nie jest objęty społecznym ubezpieczeniem – nie są za niego odprowadzane składki. Oznacza to, iż przez pierwsze 30 dni urlopu bezpłatnego możesz skorzystać z medycznej opieki darmowo – potem jednak utracisz do niej prawo.