Rozliczając pity, popełniamy sporo błędów, niektóre z nich mogą narazić nas na dokuczliwe konsekwencje, warto zatem je poznać

Wyjątkowo często wypełniamy zeznanie podatkowe w ostatniej chwili. Wtedy to, zaganiani, popełniamy mnóstwo pomyłek, które następnie przyczynią się do konieczności wprowadzenia zmian. Dobrze będzie więc zobaczyć, jakie błędy przy rozliczaniu podatków bardzo często popełniamy.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
pit 37

Autor: swimboy1
Gdy więc będziemy drobiazgowo sprawdzać nasze pity 2015 pod kątem poprawności (przeniesiony tutaj), dobrze będzie upewnić się czy nie przekręciliśmy przypadkiem numeru NIP-u albo peselu, gdyż jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Starczy choćby zwykła zamiana kilku cyferek, a już całe zeznanie będzie do korekty. Bywa i tak, iż składający mylą własny NIP z NIP-em firmy, w której pracują – należy mieć na uwadze, iż w druku pit 37 za każdym razem wpisujemy własny NIP. Kolejnym przeoczeniem jest przesyłanie do fiskusa przedawnionych formularzy. Nie można zapominać, że prawo może zmieniać się co roku, a co za tym idzie, zmieniają się zasady rozliczania pitów. Nie dziwi więc, iż trzeba zaopatrzyć się w aktualne formularze. Okazuje się także, iż ludzie bardzo często, w trakcie wypełniania formularzy pit 37, robią błędy przy odliczaniu ulg podatkowych.

Sporo podatników ma też problem z właściwym przekazaniem 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warto upewnić się czy, gdy wypełnialiśmy pity 2015 albo gdy będziemy to robić w następnych latach, numer KRS danej fundacji czy stowarzyszenia jest prawidłowy. W przeciwnym wypadku gotówka (lombard warszawa) może nie dotrzeć do celu. Kolejnym przeoczeniem, o które łatwo, jest pomylenie ze sobą arkuszy pit 37 i pit 36 – każdy z nich przeznaczony jest do zupełnie innych rozliczeń, zatem wypełnienie tego niewłaściwego będzie skutkować potrzebą wprowadzenia korekty.

Dobrym sposobem na ustrzeżenie się przed błędami jest staranne przejrzenie gotowego formularza przed przesłaniem go. Warto nawet dać go do sprawdzenia domownikom, być może oni zauważą pomyłki, które myśmy przeoczyli. Naturalnie możemy także skorzystać z usług specjalistów. Z pewnością oszczędzi nam to czasu wymaganego na wypełnienie pitu, ale będziemy zmuszeni pożegnać się z mniejszą lub większą ilością gotówki. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli nasz pit 37 zostanie wypełniony przez księgowego, to za pomyłki i tak odpowiadamy my – -> więcej.