Jakiego rodzaju zysk można czerpać z kontraktów forfaitingu?

Umowa forfaitingowa to nic innego jak kontrakt pośredniczenia w obrocie gospodarczym. Mówiąc przystępnie jest to wykupienie przez instytucję (najczęściej instytucję bankową lub firmę specjalizującą się w finansach) roszczeń terminowych, powstałych poprzez realizację kontraktu lub podpisanej wcześniej umowy. Czy warto być forfaiterem? Jakie korzyści można z tego pozyskiwać?

Karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
Konta bankowe to usługa, którą wykorzystuje bezsprzecznie większość osób, w tym więcej niż 1/2 to osoby, których depozyty na koncie są znacznej wielkości. Ze względu na to wymieniony wyżej obrót gospodarczy jest dość spory i opłaca się bez obaw inwestować w różnorodne wierzytelności z racji opisanych umów o konta bankowe. Wzorem tego typu transakcji forfaitingowej jest zdarzenie, gdy bank żyruje poświadczenie określonemu przedsiębiorcy, który danemu kooperantowi przedstawia go jako sposób zapłaty.

Czy czytany tekst jest dla Ciebie ciekawy? Jeśli tak, to wejdź również na pomocne opracowania (http://www.orson-przeprowadzki.wroclaw.pl/transport-mebli-ciezkich-specjalnych/), które posiadają intrygujące dane – one wciągną Cię kompletnie.

Ten, nie chcąc oczekiwać do momentu wykupu wierzytelności przez instytucję bankową, odstępuje go instytucji zajmującej się forfaitingiem w zamian za ekspresową wypłatę należności, która przedstawia równowartość tego jak wysokie są depozyty na danym papierze wartościowym. Forfaiting jest więc bardzo korzystny dla przedsiębiorców lub innych podmiotów finansowych metodą, ponieważ nie muszą oczekiwać na uzyskanie zapłaty.

Karty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak wspomnieć o tym, że forfaiting jest wykorzystywany, jako forma bezgotówkowej transakcji, najczęściej w relacjach dot. zagranicznych rozliczeń. To ze względu na fakt, że operacje takie są o wiele kosztowniejsze w starciu z transakcjami wekslowymi. Z tego względu natychmiastowe depozyty wierzytelności w instytucji forfaitingowej są opłacalne. Oczywiście przedsiębiorstwa parające się forfaitingiem także chcą na takich operacjach zarabiać, a więc procenty od transakcji wyliczają zazwyczaj według większej aniżeli formalna stopy procentowej. Transakcje tego typu dają mnóstwo plusów – począwszy od ekspresowego otrzymania należności za zakończony kontrakt, poprzez brak zagrożenia transakcyjnego, transferu czy walutowego, a skończywszy na uzyskaniu szansy na kredyt o niezmiennej stopie procentowej.