Gdy nadchodzi pora na odzyskanie należności – na czym polega windykacja długów i jak wygląda?

Otrzymanie pożyczki w dzisiejszych czasach jest szczególnie łatwe – bardzo często nie wymaga nawet przedłożenia dowodu osobistego czy poręczenia. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej możliwości podczas zakupu nowych sprzętów, domów i nie tylko. Niestety kłopot rozpoczyna się w momencie, gdy zabraknie nam środków na spłatę raty. Na czym polega proces windykacji długów?

Windykacja stanowi pierwszy stopień procesu odzyskiwania należności przez wierzyciela i jest to sposób nieinwazyjny dla zadłużonej osoby . Działanie windykatora polega bowiem na rozmowach i negocjacjach z zadłużonym, w celu wytworzenia porozumienia pomiędzy nim a kredytodawcą. Można wręcz powiedzieć, że firmy windykacyjne są w pewnym sensie mediatorami, którzy mają za cel rozpisać wraz z dłużnikiem taki harmonogram spłacenia należności, aby był on dla niego realny do zrealizowania. Równocześnie muszą one jednakże uwzględniać korzyści wierzyciela, gdyż to on jest ich zleceniodawcą. Windykacja nie może być jednakże mylona z innym procesem odzyskiwania należności, a mianowicie z komorniczą egzekucją. Terminy te dotyczą bowiem całkiem innych działań, a praca komornika polega na wykonywaniu całkowicie innych obowiązków. Firmy windykacyjne nie mają np. prawa prześwietlać majątek dłużnika.
firma - przekrój

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby zadłużone zazwyczaj doceniają działania windykatora – bez wątpienia istnieje pokaźna lista dłużników, którzy dzięki niemu uniknęli zabrania majątku przez komornika. Właśnie dlatego warto podjąć z nim negocjacje i pozwolić, aby pomógł nam w ułożeniu rozsądnego harmonogramu zapłaty należności. Brak kooperacji ze strony dłużnika może bowiem nieść ze sobą niekorzystne skutki. Co dzień na wokandę trafia lista dłużników, którzy zrezygnowali ze współpracy z windykatorem i przeciwko którym składane są pozwy wzywające do zapłaty długów. Z tej perspektywy działalność windykatora okazuje się być korzystna

Należy jednakże mieć na uwadze, że windykator nie jest funkcjonariuszem prawa i nie dysponuje takimi kompetencjami jak komornik.

Żeby uzyskać większą ilość danych na przedstawiany tu temat, polecam inne absorbujące strony.

Gdy wykracza on poza swoje działania, mamy prawo poprosić o innego mediatora lub zgłosić naruszenie przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*