Gdy nadchodzi pora na odzyskanie należności – na czym polega windykacja długów i jak wygląda?

Otrzymanie pożyczki w dzisiejszych czasach jest szczególnie łatwe – bardzo często nie wymaga nawet przedłożenia dowodu osobistego czy poręczenia. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej możliwości podczas zakupu nowych sprzętów, domów i nie tylko. Niestety kłopot rozpoczyna się w momencie, gdy zabraknie nam środków na spłatę raty. Na czym polega proces windykacji długów?

Windykacja stanowi pierwszy stopień procesu odzyskiwania należności przez wierzyciela i jest to sposób nieinwazyjny dla zadłużonej osoby . Działanie windykatora polega bowiem na rozmowach i negocjacjach z zadłużonym, w celu wytworzenia porozumienia pomiędzy nim a kredytodawcą. Można wręcz powiedzieć, że firmy windykacyjne są w pewnym sensie mediatorami, którzy mają za cel rozpisać wraz z dłużnikiem taki harmonogram spłacenia należności, aby był on dla niego realny do zrealizowania.

Nie ociągaj się oraz zobacz w najnowszej treści (www.ulgaoddlugu.pl/ile-komornik-moze-zajac/), w jaki sposób podszedł do omawianego zagadnienia inny redaktor – ten wpis też jest bardzo ekscytujący.

Równocześnie muszą one jednakże uwzględniać korzyści wierzyciela, gdyż to on jest ich zleceniodawcą. Windykacja nie może być jednakże mylona z innym procesem odzyskiwania należności, a mianowicie z komorniczą egzekucją. Terminy te dotyczą bowiem całkiem innych działań, a praca komornika polega na wykonywaniu całkowicie innych obowiązków. Firmy windykacyjne nie mają np. prawa prześwietlać majątek dłużnika.

firma - przekrój

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby zadłużone zazwyczaj doceniają działania windykatora – bez wątpienia istnieje pokaźna lista dłużników, którzy dzięki niemu uniknęli zabrania majątku przez komornika. Właśnie dlatego warto podjąć z nim negocjacje i pozwolić, aby pomógł nam w ułożeniu rozsądnego harmonogramu zapłaty należności. Brak kooperacji ze strony dłużnika może bowiem nieść ze sobą niekorzystne skutki. Co dzień na wokandę trafia lista dłużników, którzy zrezygnowali ze współpracy z windykatorem i przeciwko którym składane są pozwy wzywające do zapłaty długów. Z tej perspektywy działalność windykatora okazuje się być korzystna

Należy jednakże mieć na uwadze, że windykator nie jest funkcjonariuszem prawa i nie dysponuje takimi kompetencjami jak komornik. Gdy wykracza on poza swoje działania, mamy prawo poprosić o innego mediatora lub zgłosić naruszenie przepisów.