Leasing pracowników to aktualnie bardzo popularna metoda zatrudniania ludzi przez firmy starające się zredukować wydatki

Wypożyczanie pracowników staje się w ostatnich latach niezmiernie spopularyzowaną formą zatrudniania. Jest to metoda, która umożliwia obniżenie kosztów pracy i utrzymywanie minimalnego zatrudnienia.

Da się w ten sposób zdobyć na ten przykład pracowników z innych krajów.
ekonomia

Autor: ITU Pictures
Źródło: http://www.flickr.com
kadr - usługi

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli ciekawi nas więc leasing pracowników, to warto trochę o tym poczytać w Internecie. Jeśli uruchomimy przeglądarkę oraz wpiszemy określone hasło, to na pewno uzyskami szybko wiele ciekawych wyników z adresami witryn z radami prawnymi. Jeśli pragniemy np., by pracownik z Ukrainy zrobił dla nas jakąkolwiek pracę, a będzie on pracobiorcą w innej firmie, to możemy zawrzeć z nią umowę o wypożyczeniu tej osoby na wyznaczony czas, by była zatrudniona u nas. Dzięki temu można płacić pracownikom tylko wtedy, kiedy ich rzeczywiście potrzebujemy.
Gdy się wczytamy w porady umieszczone w Necie, to zobaczymy, iż leasing pracowników jest coraz częściej wykorzystywany. Największe korzyści z niego ma oczywiście spółka, która tych zatrudnionych otrzymuje. Może ona znacząco zredukować koszty swojej działalności i wypożyczać pracowników jedynie na określone miesiące. Wiąże się to jednakże z paroma wadami. Pracownik z Ukrainy, który nie będzie u nas na stałe, może nie być mocno związany ze spółką oraz może wykonywać swoje obowiązki nieco mniej skutecznie – kontynuuj czytanie o pracownikach z Ukrainy.

Warto zatem przemyśleć wszystkie plusy i minusy oraz zastanowić się nad wypożyczaniem ludzi od innych spółek, gdy będą nam niezbędni. Być może będzie to to idealne wyjście dla naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*