Inwestycja w obligacje przedsiębiorstw – wady i zalety, sposoby zarabiania

Obligacje przedsiębiorstw, inaczej zwane korporacyjnymi to dobra pożyczone od różnych placówek lub osób fizycznych przez przedsiębiorstwa. Obligacje te są stwierdzeniem ilości tych dóbr. Mają one ustalaną stopę procentową. Emitent, to znaczy instytucja, która zyskuje pieniądze korzystając z obligacji, musi wypłacać wynagrodzenie posiadaczowi obligacji. Stawka jest zależna od oprocentowania. Obligacje można także ubezpieczać, np. nieruchomościami.

Inwestycja w obligacje aktualnie staje się coraz bardziej popularna. Może ona zwiększyć finanse przedsiębiorstwa. W jaki sposób jednak to zrobić? Zyskuje się pieniądze dzięki oprocentowaniu, różnicy pomiędzy sprzedażą a zakupem obligacji przedsiębiorstw. Przeciwnie do akcji cena obligacji nie wahają się znacznie, co tym samym wiąże się z mniejszymi zarobkami, jednak bardziej pewnymi.

Gotówka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczywiście przy inwestycji w akcje można zarobić o wiele więcej, jednakże wszystko może skończyć się wielką stratą. Inwestycja w obligacje wiążę się więc z głębszym spokojem i jest idealna dla osób, które nie potrzebują odczuwać za wiele adrenaliny. Warto wspomnieć, że tego typu pożyczka nie sprawia, że osoba, która jest właścicielem obligacji może w chociaż minimalnym stopniu wpływać na decyzje podejmowane w naszej firmie. Nadal posiadamy pełną decyzyjność. Obligacje można również dopasować do potrzeb firmy. Ustalić liczbę oprocentowania czy datę wypłaty odsetek. Powinno się mieć świadomość, że tego typu inwestycja w obligacje jest korzystna dla firm, które mają naprawdę dobrą sytuację finansową. Może wydarzyć się także sytuacja, w której przedsiębiorstwo straci pieniądze przez to, że kapitały obce powiększą swój udział. Jednakże dobrze ulokowane obligacje korporacyjne są doskonałą szansą na zwrócenie zainwestowanych pieniędzy oraz dodatkowo spory zysk.

Przypadł Ci do gustu ten tekst? Zatem czytaj to pełna księgowość online, na co masz chęć na następnej stronie, którą z chęcią dla Ciebie przygotowaliśmy.

Więcej: . Reasumując jeżeli chcemy zainwestować nadwyżkę finansową warto pomyśleć o obligacjach.

Po pierwsze dlatego, że mają naprawdę duże oprocentowanie. W dodatku mamy świadomość zysków już w początkowej fazie inwestycji. Jest więc to sposób niemalże pewny. Jedną z możliwości straty jest jednak upadłość emitenta, co koniecznie należy wziąć pod uwagę. Jest to największe ryzyko. Niezbędne jest więc sprawdzenie emitenta niezwykle skrupulatnie. Istnieje możliwość wykupienia podwyżki przed końcową datą płatności. Należy pamiętać, że inwestowanie w obligacje to rodzaj długu, a sukces jaki może osiągnąć firma jest powiązany ze zdolnością do zapłaty długu.