Site Loader
ul. Słowackiego, 14-100 Ostróda
Jak co roku, tak i obecnie do końca kwietnia każdy podatnik musi złożyć w skarbówce zeznania roczne. Ale rzeczywiście istnieją sytuacje, kiedy PIT-ów nie trzeba rozliczać.


[

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

]

Znakomita większość z nas do końca kwietnia składa tego typu zeznanie, w odmiennym przypadku grożą nam sankcje prawne. Obecnie jest to w rzeczy samej bardzo łatwe, gdyż jest internet, są więc programy takiego rodzaju jak pit (zobacz pit wypełnianie) 2015 online. To powoduje, że rozliczanie pit jest szybkie i sprawne, jesteśmy w stanie tak rozliczyć różnorakie typy PIT-ów, takie jak przykładowo rozliczenie pit 37. W których sytuacjach jednakże nie musimy rozliczać pit? Są takie sytuacje. Jak w poprzednim roku nie mieliśmy żadnych przychodów, to nie jesteśmy zmuszeni składać zeznania rocznego.

Tego typu zasada jednak nie zadziała, jak jesteśmy przedsiębiorcą, który nie zdobył dochodu, ponieważ zawiesił działalność gospodarczą. W tej sytuacjipowinniśmy złożyć tak zwane “zerowe” zeznanie roczne. Jak w poprzednim roku uzyskaliśmy jedynie przychody, jak korzystaliśmy ze zwolnienia od podatku, to nie trzeba rozliczać ich w zeznaniu rocznym. Tego rodzaju przychody wymienia artykuł 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takim czymś być niektóre rodzaje odszkodowań, wygrane w kasynach lub świadczenia z opieki społecznej. Identycznie jest z przychodami z umów cywilnoprawnych do 200 zł.. Jeśli kwota należności określona w umowie o dzieło lub zlecenia, jaka jest określona z osobą niebędąca pracownikiem płatnika nie przekracza 200 złotych, to umowa opodatkowana będzie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który wynosi 18 procent.

rozliczenia, rachunki,  PIT

Źródło: pixabay.com
Takiego dochodu nie jesteśmy zmuszeni wykazywać w zeznaniu rocznym. Jeżeli więc oprócz tego nie mieliśmy w poprzednim roku żadnych pozostałych dochodów, to nie istnieje konieczność przedłożenia zeznania. Zeznania rocznego nie są zmuszeni też składać podatnicy, którym PIT-40 przygotował płatnik, przykładowo zakład pracy. Jak więc złożyliśmy płatnikowi oświadczenie PIT-12, gdzie potwierdziliśmy, iż w określonym roku nie zdobyliśmy pozostałych dochodów (poza tymi uzyskanymi u niego), zaś płatnik policzył za nas roczny PIT, to już nie musimy składać oddzielnego rocznego zeznania. To więc bardzo wygodne dla wielu osób.

Post Author: admin