Site Loader
ul. Słowackiego, 14-100 Ostróda
Niezależnie od finansowej sytuacji, w której się znaleźliśmy, należy rozSądnie planować a także kontrolować swoje wydatki. Jakim sposobem można racjonalnie zarządzać naszymi domowymi finansami? Oto parę porad.

rynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Załóż zeszyt albo plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym będziesz notować wszelkie swoje wydatki. Notuj każde pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów. Na koniec miesiąca poświęć chwilkę i sprawdź własną listę. Możesz być zaskoczony, albowiem okaże się, że systematycznie wydajesz niewielkie pieniążki na rzeczy, jakich absolutnie nie potrzebujesz. Dzięki wyeliminowaniu podobnych wydatków możemy zaoszczędzić w ciągu miesiąca (nie mówiąc już o skali całego roku) całkiem spore kwoty.

Kosztem stałym domowego gospodarstwa będą wszelkie wydatki, jakie z przeróżnych względów zmuszony jesteś ponieść. Są nimi np.: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki spłacać musimy, rachunki za telefon czy ogrzewanie. Stałym kosztem z pewnością będzie również żywność – dobrze jest ocenić koszta posiłków spożywanych w domku i jedzenie „na mieście”. Jeśli masz samochód, spróbuj obliczyć koszt spalanego paliwa w przeliczeniu na dany miesiąc i zastanów się, czy będzie to w twoim wypadku stały koszt, czy też zmienny. Oszacowanie stałych kosztów umożliwi określenie zapasu gotówki, którą możemy zaoszczędzić każdego miesiąca i poświęcić na dowolny cel.

Zastanów się nad kartką papieru, z czego można zrezygnować czy też na co wydajesz najwięcej pieniążków – najprościej jest zacząć od pozycji, jakie pojawiają się najczęściej a także bez jakich możesz spokojnie funkcjonować. Przykładem mądrej optymalizacji jest ograniczenie liczby kaw, które w ciągu miesiąca nabywasz w drodze do pracy.

Post Author: admin