PIT oddany po terminie to tylko komplikacje

Niepunktualne złożenie PIT-a niesie z sobą nie tylko następstwa finansowe. Spóźnialscy podatnicy muszą liczyć się także ze stratą niektórych przywilejów.

apartamentowce

Autor: Wings Development
Źródło: Wings Development
I choć dostęp do odliczeń pozostanie, skończą się preferencyjne formy opodatkowania. Pragniesz wypełnić deklarację razem z współmałżonkiem? A może jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Nie zapomnij o dostarczeniu zeznania do końca określonego dnia. Spóźniona deklaracja odbierze też prawo do oddania 1 proc. podatku na cel charytatywny. PIT na czas pozwala wyselekcjonować organizację pożytku publicznego oraz wesprzeć ją konkretną kwotą pieniążków. Jedyne, co musisz uczynić, to wypełnić dodatkową rubrykę w blankiecie. Wystarczy napisać KRS i nazwę dotowanej instytucji.
monitor komputera

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Późne rozliczenie z fiskusem wydłuża też czas wyczekiwania na ewentualny zwrot podatku. Co do zasady, urząd skarbowy zwraca środki nie później niż po upływie kwartału od chwili oddania PIT-a. Im wcześniej oddasz pity 2017, tym szybciej dostaniesz nadpłatę. efektywne postępowanie upraszcza rozliczenie przez internet. Parodniowe opóźnienie w złożeniu PIT-a, a nawet w zapłacie podatku, nie musi skutkować poważnymi sankcjami. Jednokrotne przewinienia urząd podatkowy traktuje raczej miękko. Nie musi natychmiast stosować odpowiedzialności karnoskarbowej. Ważne jest, by zapominalski podatnik jak najprędzej dostarczył zaległą deklarację oraz uregulował zobowiązanie.

Należy także poinformować urząd o zaistniałej sytuacji, nim urzędnicy sami odnotują brak dokumentów. Osoba, jaka nie rozliczy na czas, posłużyć się może instytucją czynnego żalu.