Kursy walut bez tabu– co warto wiedzieć?

Powodów kupna i sprzedaży walut może być multum. Jedni kupują obcą walutą ponieważ wybierają się na zagraniczną wyprawę czy też w celu inwestowania, kolejni mają nadzieję zakupić tanio i sprzedać drogo. Bez względu na powód naszych transakcji, każdy jednak musi zdawać sobie sprawę ze zmienności rynku walut. Sytuacja geopolityczna na świecie bywa, że wywraca do góry nogami kurs pewnej waluty.

euro

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Zdarza się, że w przypadku silnego, dolara tanieje, np. złoto, następstwem czego będzie zgromadzenie inwestorów, którzy skupują wtedy dany kruszec. I oczywiście przeciwnie, jak waluta traci, wtedy wspomniane złoto inwestycja w złoto mennica poznańska staje się droższe. Na kursy walut wpływają zarówno kluczowe decyzje polityków, jak i te, z pozoru te mniej istotne działania.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie brania pożyczki w obcej walucie?

Jeszcze kilka lat temu ludzie ochoczo brali kredyty we franku szwajcarskim. Królowała wtedy opinia, że skoro Szwajcarzy są państwem neutralnym oraz bardzo dobrze zarządzanym to, nic złego nie powinno się stać. Jednak niedawne wydarzenia udowodniły, że większość była w błędzie. Szwajcarzy uwolnili kurs franka wobec Euro. Do tej pory Szwajcarzy utrzymywali sztywny kurs, co znaczyło, że europejska waluta nie mogła kosztować mniej niż 1,2 franka. I nagle przestali to robić.

Powstała ogólna panika, ceny franka poszybowały w górę, ludzie stracili wielkie kwoty. Branie długoterminowych kredytów w obcej walucie może wiązać się z dużym ryzykiem. Nawet gdy dana waluta utrzymuje stały, niski poziom przez wiele lat. Nigdy nie mamy pewności, że ten trend nagle nie ulegnie zmianie, dlatego warto być zabezpieczonym. Z tego powodu przed podjęciem tak istotnych dla nas wyborów trzeba wpierw zastanowić się kilka razy.

pieniądze

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Zawsze należy być dokładnym, żeby w dłuższej perspektywie nie stracić.

Wymianę walut cechuje popularny spread walutowy. Inaczej mówiąc będzie to różnica sprzedawania zagranicznych walut między różnicą zakupu tychże walut. Zazwyczaj jest on podawany w procentach czy też ewentualnie w danej walucie. Im większy nastąpi spread, tym gorzej dla nas. Żeby być na bieżąco z trendami należy śledzić regularnie waluty forex, pomocne wskazówki czyli co najmniej dwa razy dziennie.