Jak powinna być stworzona dobra instrukcja obsługi?

Czasem są tego typu okoliczności, które powodują, że chcielibyśmy napisać jakąkolwiek łatwą instrukcję obsługi. Jest to wydawać by się mogło niezwykle łatwa sprawa, jednak warto byłoby mieć świadomość, jakie dokładnie punkty musimy w tego typu instrukcji zamieścić.
Określenie instrukcja pochodzi od łacińskiego wyrazu „uporządkować”.

instrukcja

Autor: Megan
Źródło: http://www.flickr.com
rozliczanie

Autor: David McSpadden
Źródło: http://www.flickr.com
Inaczej mówiąc instrukcja jest spisem poszczególnych kroków, które należy wykonać w drodze do otrzymania wyznaczonego zamysłu. Jest to pouczenie, ciąg przepisów i sugestii, które regulują postępowanie. Instrukcje są robione po to, aby ułatwić albo umożliwiać uruchomienie konkretnego narzędzia lub wykonanie określonej czynności. Instrukcja powinna zostać napisana tak, żeby czytelnik prędko oraz konkretnie zapoznał się z rozwiązaniem konkretnego kłopotu. Instrukcja zatem powinna być napisana jak najzwięźlej oraz krótko. Przy pisaniu instrukcji trzeba objaśnić i zobrazować poszczególne czynności w porządku chronologicznym. Niezwykle dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wyrazów takich jak: „potem”, „w następnej kolejności” czy „potem”. Należy się posługiwać łatwym, lecz także technicznym oraz jasnym dla wszystkich językiem.
Należy szczególnie mieć na uwadze wiek osoby, która będzie czytać daną instrukcję. Należy dawać dokładne i konkretne porady odnośnie tego, co trzeba wykonać oraz jak to zrobić. Dany tekst należy napisać w punktach albo w odmienny sposób, jaki ułatwia orientację w określonej problematyce. Podawane wskazówki nie mogą pozostawiać żadnych wątpliwości. Trzeba się zatem namyśleć, czy osoba, która będzie czytała instrukcję, bez kłopotu zorientuje się co oraz jak powinna zrobić. Trzeba pisać w formie bezosobowej, np.

: „należy”, albo „weź”, „wykonaj”, lub „zakręć”. Trzeba być przy tym osobą konsekwentną.

Nie wahaj się dłużej – kliknij tu – przeczytasz tam uwagi z witryny (http://zjednoczonybs.pl/) dotyczące tej problematyki, one też zapewne bardzo Cię zainteresują.

Poza tym należy także stosować punkty, podpunkty oraz akapity, ponieważ instrukcja powinna być przejrzysta i czytelna.