Reguły funkcjonowania przedsiębiorstw odzyskujących długi

Aktualnie od czasu do czasu słyszy się o rozmaitego typu aktywnościach firm windykacyjnych. W niektórych dyskusjach pojawiają się tematy, w których firmy takie opisywane są praktycznie jako prawdziwe zło, które zwykle prześladuje dłużników w mniej czy bardziej wyszukane sposoby. Warto jednakże zastanowić się nad tym, jaka jest mniej sensacyjna prawda o windykacji na terenie naszego kraju i czy rzeczywiście firmy ściągające długi często uciekają się do kontrowersyjnych bądź dyskusyjnych pod kątem prawnym metod?

karta kredytowa

Autor: Tetsuji Sakakibara
Źródło: http://www.flickr.com

Na początek należy zdecydowanie powiedzieć, że legalnie działające firmy windykacyjne nie stosują niejednoznacznych metod, a już bez wątpienia nie decydują się na żadne próby wywierania presji na dłużniku– rzecz jasna kiedyś często dochodziło na tym polu do rozmaitych nadużyć, jednakże coraz większa świadomość konsumencka położyła skutecznie kres nielegalnym sposobom.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej wpisów na powyższy temat? Namawiamy więc do kolejnej strony – po prostu naciśnij to klauzula do cv i przejdź do naszego serwisu.

Przykład dobrej firmy: dowiedz się.

Spora w tym również zasługa mediów, które najczęściej nagłaśniały każdą kontrowersyjną sprawę, w którą zamieszana była firma windykacyjna. Choć takie rozwiązanie przyniosło sporo dobrego, okazało się, że zasiało także niedobre stereotypy na temat takich firm. Na pewno bieżące windykacje przebiegają zgodnie z prawem, tym bardziej, że kary dla nieuczciwych firm mogą być rygorystyczne. Jedyną kwestią, o którą można stale winić windykatorów jest fakt, że niezwykle często wykorzystują oni niewiedzę dłużnika w taki sposób, aby wymóc na nim np. obowiązek spłaty długu, który się już przedawnił.

pieniądze

Autor: Tetsuji Sakakibara
Źródło: http://www.flickr.com

Ta praktyka jest niestety popularna, poza tym dzisiaj coraz trudniej jest liczyć na samo przedawnienie, bowiem kwestię tę utrudnia postępowanie sądów elektronicznych, które właściwie z automatu przedłużają ważność wszelkich zobowiązań. W praktyce wiele firm pracuje obecnie raczej z użyciem narzędzi pozwalających na zdalną komunikację, unikając kontaktów osobistych, ponadto coraz więcej z nich korzysta z usług zawodowego prawnika, który reprezentuje poszczególne sprawy przed sądem i dba o ich prowadzenie. Nowoczesne firmy windykacyjne działają zgodnie z wszelkimi normami, niekiedy jednakże wykorzystują wyłącznie naiwność dłużników i zmuszają ich do spłacania przedawnionego długu, który po wpłaceniu jakiejkolwiek sumy automatycznie się aktualizuje.