Zyski małoletnich dzieci, z wyjątkiem przychodów z ich pracy, stypendiów jak też przychodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dołącza się do przychodów rodziców.
Zasada ta nie ma zastosowania, kiedy rodzicielom nie przysługuje prawo pobierania zysków ze źródeł przychodów dzieci.

Źródło: http://www.flickr.com
Przepis o podatku dochodowym od osób fizycznych wdraża całościową regułę opodatkowania dochodów niepełnoletnich dzieci. Przewiduje ona, że zyski małoletnich dzieci własnych a także adoptowanych (z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów i dochodów z obiektów oddanych im do tzw. swobodnego użytku) – dołącza się do dochodów rodzicieli, chyba iż rodzicielom nie przysługuje prawo pobierania korzyści ze źródeł przychodów dzieci. W urzędzie podatkowym przedkładamy odpowiedni pit rozliczenie online wchodzi też w grę.

Źródło: www.sxc.hu
Zatem jedynie przychody małoletnich dzieci z ich stypendiów a także dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu w zeznaniu składanym również przez rodzicieli ale już w imieniu małoletniego dziecka. Dochody te są bowiem wyłączone z zarządu majątkiem potomka przez rodzicieli. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, przychody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do przychodu każdego z małżonków. Reguła ta nie ma zastosowania do współmałżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
Wiedz, że wnikliwe opracowanie (https://klinikajurajska.pl/) to nierzadko najbogatsze źródło danych? Tak jest i w niniejszym wypadku – kiedy wejdziesz na ten link, przeczytasz inne cenne wiadomości.
Majątkowe interesy małoletnich dzieci swych a także zaadoptowanych wymagają ochrony, do której powołane są osoby sprawujące władzę rodzicielską. Podstawową formą ochrony majątkowych interesów dziecka jest zarząd jego dobrobytem.
Polegać może on m.in. na: działaniach faktycznych, czynnościach prawnych (przykładowo sprzedaży części dostatku, odpłatnym najmie), reprezentowaniu małoletniego w postępowaniu administracyjnym czy sądowym.