Dlaczego warto jest założyć działalność gospodarczą za naszą zachodnią granicą oraz o czym należy pamiętać?

Dziś można założyć firmę na obszarze calutkiej Unii Europejskiej. Polscy obywatele mogliby zakładać firmy w każdym państwie UE również w Niemczech. Jeśli zdecydujesz się na założenie działalności w tym kraju, musisz dokonać wyboru postaci prawnej takiej działalności.

Platforma

Autor: GJessicaK80
Źródło: http://www.flickr.com
Wrocław

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
W obecnych czasach wiele ludzi decyduje się na założenie firmy w Niemczech. Firma (więcej na tej stronie) w Niemczech żąda zarejestrowania w gminie. Gmina powiadomi automatycznie niemiecki US. Jeśli osiągasz przychody z wolnego zawodu, należy zgłosić działalność bezpośrednio w niemieckim US. Warto na początku założyć sobie konto w Niemczech. Nie jest to obowiązkowe, jednak zapewne ułatwi to funkcjonowanie na niemieckim rynku. Gdy nasza firma zrobi pierwsze zlecenie, trzeba będzie wystawić rachunek. Należy to zrobić w odpowiedniej formie. Powinien być w nim uwzględniony czas za który jest on wystawiany, jaką usługę wykonaliśmy oraz czy VAT zapłacimy sami, czy zrobi to zleceniodawca.
firma w niemczech

Autor: Tom Blackman
Źródło: http://www.flickr.com

Księgowość można prowadzić samemu lub prowadzenie jej można zlecić doradcy podatkowemu. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, musimy wysyłać comiesięczne oświadczenia podatkowe. Można by wysyłać je przez internet przy pomocy bezpłatnego programu. Jeżeli nasza firma rozwija się dobrze, to nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia członków personelu. Należy złożyć wniosek o specjalny numer identyfikacyjny. Kiedy rok podatkowy się zakończy, należy w odpowiednim niemieckim Urzędzie Skarbowym złożyć zeznanie skarbowe. Wiadomo, że po rozpoczęciu działalności jest na głowie dużo różnorodnych spraw, lecz nie można by zapomnieć zbierać wszystkich rachunków powiązanych z prowadzeniem własnej działalności. Są to wszystkie należności za biuro czy rachunki za telefon.

Pomoże nam to w zapłaceniu na koniec roku mniejszego podatku dochodowego. Warto założyć firmę w Niemczech, bo jest to o wiele mniej trudne oraz nie przynosi tyle problemów co w Polsce.