Jak nie zepsuć charakteru domowego zwierzaka?

Uważasz, że twoje dziecko miało zawsze dziwne zainteresowania? Już w już mając kilka lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i sposoby na posiadanie pięknego ogrodu. Uważasz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą się interesować się wszystkim i choćby trwało to jedynie przez krótki czas warto umożliwić im takie próby. Ale – uwaga – pamiętajmy, że wartościowe jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, podaruj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich zachowaniu, o psich rasach, niech twoje dziecko pozna psie nawyki, niech zobaczy, że taki pies smaczki dla psa to radość, ale także, a może przede wszystkim obowiązek.

Po zapoznaniu się z treścią takiejksiążki skontroluj jego wiedzę, jeśli będzie opowiadał ci o psach (zobacz legowiska dla dużych psów na www.legovisko.pl), jakby był wieloletnim hodowcą możesz podarować mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, aby przygotować naszą pociechę do poważnej roli. Niestety, najczęściej jest tak, że rodzice kupują dziecku w ramach podarunku jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają jego namowom.

A później… Nie ma kto spędzać z psem czasu, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie dotyczy tylko psów. Jeśli dziecko pokocha ptaki, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak wspomniane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że nasza pociecha się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a potem te odruchy przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: książki o hodowli psów).

Warto posiadać dziecko mądre, oraz odpowiedzialne. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej lubiana i szanowana. W przeciwnym razie nasz szkrab może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: książki poradnikowe o roślinach i kwiatach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*