Jak działa giełda, czyli zagadnienia związane z giełdą papierów wartościowych

Pierwsza giełda papierów wartościowych pojawiła się w roku 1817. Handlowano na niej przede wszystkim obligacjami oraz wekslami. Dopiero w połowie XIX wieku donioślejszego znaczenia nabrał obrót akcjami. Giełda funkcjonowała do roku 1939, zdecydowano się ją zamknąć po wybuchu II wojny światowej. Ponowny start giełdy miał miejsce dopiero w roku 1991. Aktualnie GPW znajdująca się w stolicy naszego kraju jest największą giełdą na terenie Europy Wschodniej i Środkowej.

finanse
O giełdach chociaż raz każda osoba. Funkcjonuje ich co najmniej parę i nie są to tylko giełdy papierów wartościowych. Poza giełdami papierów wartościowych prowadzone są giełdy towarowe. Na giełdach mających taki profil ma miejsce handel na przykład takimi surowcami, jak węgiel kamienny. Największe jednak emocje rodzą giełdy papierów wartościowych. Większość z nas zadaje sobie pytanie: jak działa giełda? Pytanie jak działa giełda jest pytaniem, na które odpowiedź może być naprawdę rozbudowana. Otóż giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym dochodzi do spotkania różnych osób w celu sprzedaży lub zakupu akcji – kliknij w link.

Na giełdzie prowadzonej w Warszawie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm polskich i mających zagraniczny kapitał. To akcje tych firm podlegają obrotowi na giełdzie. Handel na giełdzie wygląda inaczej niż handel w sklepie czy na bazarku. Jest on wirtualny, kupujący i sprzedający nie mogą siebie zobaczyć.

finanse

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Zlecenia od potencjalnych kupców lub osób chcących coś sprzedać wysyłane są przy pomocy drogi elektronicznej. Na giełdzie w Warszawie wszelkie transakcje odbywają się tylko w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 16.30. Są też dni, kiedy sesji nie ma. Sesje nie odbywają się między innymi Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia. Transakcje odbywają się za pośrednictwem domów maklerskich. Wymaga to uruchomienia przez klienta rachunku o charakterze inwestycyjnym. Cena, za jaką chce on zakupić akcje konkretnej spółki są określane nie przez maklera, ale personalnie przez niego. Makler to tylko pośrednik. Na giełdzie inwestować mogą inwestorzy o charakterze indywidualnym, ale też duże oraz małe firmy.

Do dużych spółek, które notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza się między innymi Alior Bank. Na giełdzie spółka ta notowana jest od roku 2012. Dwa lata później jej akcje dostały się do WIG 20, który skupia najbardziej znaczące spółki spośród notowanych na giełdzie.

Przejdź do meritum i przeczytaj informacje (http://komornikolesno.pl/egzekucje-komornicze/) na opisywany wątek na odmiennych portalach – z pewnością Cię pochłoną kompletnie. Zobacz to koniecznie.

Już w momencie wejścia na giełdę zainteresowanie kupnem akcji tej wywodzącej się z Włoch spółki było dość spore, mimo że kurs Alior, jak na spółkę debiutującą był ustalony zaskakująco wysoko – dowiedz się więcej o kursie Alior. Teraz także ich kurs Alior jest zadziwiająco wysoki.

Myślisz, że ten artykuł jest godny polecenia? Jeśli tak, to niewątpliwie zainteresuje Cię także ta rekomendowana oferta (https://biuro-protax.pl/artykuly/jpk-zastapi-deklaracje-vat/), gdyż odnosi się do pokrewnej problematyki.

Notowania spółki mogą zostać sprawdzone nie tylko w indeksie WIG 20, ale także indeksie WIG-banki. W indeksie tym notowane są wszystkie spółki wchodzące w skład sektora bankowego. W indeksie tym znajduje się jeszcze czternaście innych spółek tego rodzaju.